بسم الله الرحمن الرحیم – نقد فا – نخست میخواستیم این فیلم را به صورت کامل نقد کنیم اما به دلیل توهین به ملتمان در ابتدای فیلم از این کار منصرف شدیم و گفتیم این قسمت را فقط با شما عزیزان در میان بگذاریم. اساسا این فیلم ساخته شده است تا  در این اوضاع وحشتناکی که برای ایالات متحده آمریکا پیش آمده است  مردم آمریکا را کمی آرامش ببخشد نسبت به آینده.

مشکلات آمریکا :

یک بدهی بیش از ۱۷٫۵ تریلیون دلار معادل ۴ برابر بودجه آمریکا

دو افزایش چشمگیر خشونت و مکشل بزرگ فروش اسلکه که بیش از ۳۰۰ میلیون اسلحه دست مردم آمریکاست.

سه مشکل فروپاشی ایالتهای آمریکا

و…

اما در مورد قسمتی از فیلم که ضد ایران است. جالب اینجاست که آمریکایی ها زمانی را فرض کرده اند که درگیر جنگ با ایران شده اند و توانسته اند بر ما غلبه کنند و حال در خیابانهای ما مثل مردم عراق و افغانستان مشغول گشت و گذار هستند که به یک باره حمله انتحاری رخ می دهد. جالب اینجاست که در یکی از برآوردهایی که اندیشکده بروکینز کرده بود به این نتیجه رسیده بود که اگر ، اگر ، اگر بتوانند بعد از حمله به ایران مسلط شوند بیش از یک میلیون نیروی نظامی برای جمع کردن شورش های بعد از آن نیرو لازم است.

البته هالیوود همان طور که آرزوهای دیگر خود را در قالب فیلمهای علمی و تخیلی روی پرده می آورد این آرزو را هم روی پرده آورده است. هیچ کدام از آن چه در مورد ایران در این صحنه ها دیده میشود از نوع سخن گفتن ، لباس ها و بسیاری نکات ریز دیگر اصلا شباهتی به ایران ندارد.

توهین بیشتر آنجاست که بعد از چند سکانس مسئولین آمریکایی نشسته اند و اشاره به (کشته شدن پسر ایرانی که در این صحنه چاقو در دست دارد و آن روبات او را میکشد) این اتفاق میکنند و اجازه نمی دهند این روباتها داخل آمریکا هم برای ایجاد نظم بکار گرفته شود. یعنی جان انسان ایرانی ارزشی ندارد اما جان انسان آمریکایی آنگلاساکسون مهم است که مسئله ای برایش پیش نیاید.

در آخر بگویم که بسیار نگرانیم در نقد فیلم طبیب با اینکه اشاره ای کوتاه کردیم به مسایلی که ضد تاریخ و تمدن ما شده بود برخی دوستان به دفاع از آن فیلم و توجیه آن چه در آن گفته شده پرداختند.