نقد فیلم مردعنکبوتی شگفت انگیز amazing spiderman 2 2014

نقد فیلم و سریال ایرانی و خارجی

نقد فیلم مردعنکبوتی شگفت انگیز amazing spiderman 2 2014

بسم الله الرحمن الرحیم – نقد فا – مرد عننقد فا انگیز ۲  بعد از شماره اول پیشرفت خوبی داشته است. از بازیگران ، جلوه های ویژه گرفته تا فیلمنامه و استفاده از موسیقی!

مرد عنکبوتی ۵ برعکس بسیاری از فیلمهای اسطوره ساز و قهرمان پرور که با بالارفتن شماره هایشان افت کیفیت در همه جوانب پیدا می کنند هر شماره بهتر از شماره قبل می شود.

بازی اندرو گارفیلد خیلی خوب و ساده است بغض های او در چند سکانس و نگاههایش ، نسبت به شماره قبل رشد قابل توجهی دارد. با اینکه از بازیهای اما واستون خوشم نمی آید اما در این قسمت از فیلم بد نبود و در بعضی از سکانس ها بازی اش خوب از آب در آمده. در بازی ها، جیمی فاکس روی اعصابم راه می رفت. سالی فیلد هم آن پختگی لازم برای چنین نقشی را ندارد.

نمی گویم فیلمنامه عالی است. جاهایی از فیلم احساس می کنید که می توانست خیلی بهتر باشد مثلا صحبتهای زن عمو و پیتر در مورد گذشته پیتر طولانی است و یا شروع چالشهای مرد عنکبوتی با اینکه جذابیت فیلم کم نمی شود و مخاطب را با خود می کشد اما کمی دیر است مدت زمان فیلم هم کمی طولانی است. در کل فیلمنامه یک انسجامی دارد که قابل تحسین است.

داستان عشق پیتر و گوین اگر بشود اسمش را عشق گذاشت با روند جلو رفتن داستان شخصیت مرد عنکبوتی ، یک روند جالبی است یعنی مرزهای میان مرد عنکبوتی و پیتر و رابطه عاشقانه یک کار بزرگ در فیلمنامه و کارگردانی محسوب می شود. مردن گوین در پایان فیلم را هم نفهمیدم چرا در فیلم گنجانده اند اصلا نه مردنش لازم بود و نه قابل قبول بود بد جور توی حال مخاطب جفت پا می رود!!!

یکسری مسایل هم که نمی دانم باید نقد کرد یا تعریف؟؟ یکسری مسایل پیش پا افتاده در اینجور فیلمها مثل ضد قهرمان های تکراری و بی مزه که خیلی قوی جلوه میکنند و خیلی راحت از بین می روند و هیچ مغزی ندارند!! این یک ایراد بزرگ در اینگونه فیلمهاست که خیلی کم دیده می شود قهرمان هوشمندی در این فیلمها.

داروینیسم را هم که در شماره قبل گفتیم بعلاوه علم زدگی به این فیلم اضافه شده است. علم زدگی یعنی اتکای بیش از حد به علم برای رشد و پیشرفت زندگی بشر. همون مسئله ای که گاهی می گوییم قدیم ها چیزی نبود ، امکاناتی نداشتیم ولی دل خوش بود! یعنی علم آنقدر ها هم نمی تواند به مشکلات بشر کمک کند. فکر فیلم بعضی جاها ضد این تفکر است یعنی اینکه علم همه کار می تواند بکند.

در کل این شماره هم پیشرفت خوبی در مرد عنکبوتی هاست و هم پیشرفت در فیلمهای اسطوره ای و خالی بندی!

مهاجر ۲۱۳

 

۲ Responses

  1. Mohammad گفت:

    این نقد بود یا داستان!!؟

  2. alireza گفت:

    مرد عنکبوتی مرد…مرد عنکبوتی تو قسمت سوم فیلم مرد…حیف..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *